środa, 17 lipca 2013

Właściwości odżywcze cukinii

Długa przerwa spowodowana była tym, że dostałam pracę i musiałam się z tym faktem ogarnąć. Powracam jednak do pisania, bo tworzenie Fitmaminki to moja pasja. Pasją też pozostanie. Na chwilkę odpuściłam też treningi, jednak nie odbiło się to negatywnie na moim samopoczuciu i na wadze! To miłe zaskoczenie. Od początku projektu jestem na minusie 5 kilogramów. Czuje się dobrze. Cel to jeszcze minium dwa w dół. Dam radę!

a teraz do tematu...

Wiosna oraz lato, to najlepszy czas, aby rozkoszować się bogactwem owoców i warzyw, zwłaszcza, że stanowią one podstawę zbilansowanej diety. Jako, że możemy wybierać z całej palety zielonego daru natury, warto skierować spojrzenie na takie warzywa, które znamy, ale nie sięgamy po nie tak często, jak moglibyśmy.
Do grona lekko niedocenianych warzyw należy cukinia, która w pierwszej kolejności kojarzy się z leczo, a to tylko jedna propozycja jej podania. Mniejsze zainteresowanie cukinią może wynikać z tego, że jej smak nie jest konkretny, zdecydowany, a nawet można pokusić się o stwierdzenie, że nie posiada konkretnego smaku. Stąd też jej przeciwnicy nie widzą w niej niczego atrakcyjnego. Wystarczy jednak spojrzeć na cukinię pod kątem walorów odżywczych, a od razu nabierzemy w stosunku do niej większej pokory jako konsumenci.
Cukinia przez lata swojego bytu w Europie musiała zabiegać o ludzkie podniebienia. Z powodu mało wyrazistego smaku była odrzucana, nie pojawiała się zbyt często na polskich stołach.
Cukinia powinna być postrzegana przede wszystkim przez pryzmat swoich wartości odżywczych, które są bezsprzeczne. Jest to warzywo niskokaloryczne, a dodatkowo bogate w wapń, potas, magnez. Podobnie jest ona źródłem witaminy C oraz prowitaminy A.
Cukinia to również błonnik, pektyna oraz celuloza w bardziej dojrzałych egzemplarzach.
Wybierając warzywo, warto kierować się kilkoma wskazówkami. Dzięki temu mamy pewność, że wybierzemy zdrową i pełną mikroelementów sztukę. Skóra powinna być gładka oraz w jednolitym kolorze. Lepiej zdecydować się na mniejszych rozmiarów warzywo, gdyż czym większy egzemplarz, tym mniej wyrazisty smak.
Jeśli planujemy przyrządzić potrawę z cukinii, kupujmy ją najlepiej tego samego dnia, gdyż jest to wymagające warzywo i po kilku dniach traci wartości smakowe i odżywcze. Potrzebuje również odpowiedniego przechowywania, w miejscu suchym i pozbawionym promieni słonecznych.
Cukinia to nie tylko leczo, choć trzeba przyznać rację, że najlepiej sprawdza się w potrawach duszonych oraz zapiekanych. Do jej doborowego towarzystwa zalicza się paprykę, pieczarki oraz bakłażana, którego smak zbliżony jest do cukinii.
Ciekawą propozycją jest grillowana cukinia, którą marynuje się w ziołach prowansalskich, oliwie z oliwek i czosnku. Prawdziwa uczta dla podniebienia.
Cukinia dobrze łączy się z chudym mięsem, zwłaszcza drobiowym. Jej specyficzny smak powoduje także, że preferują ją wegetarianie, którym zastępuje właśnie mięso w potrawie.
Jest to warzywo, po które warto sięgać tworząc codzienne menu, zwłaszcza że dostępna jest przez cały rok, a w sezonie wiosenno- letnim kusi nie tylko jakością, ale i ceną.




PODPIS

3 komentarze :

  1. Uwielbiam! Najbardziej w wersji smażonej jak kotlet schabowy (do bułki tartej dobrze jest dodać parmezan)! Na drugim miejscu jest leczo z cukinii, papryki, cebuli i pieczarek (w wersji z mięsem lub bez mięsa).
    A na trzecim stawiam na faszerowaną!
    Ślinka leci na samą myśl :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja jestem zagorzałą fanką cukinii. Wprost uwielbiam taką faszerowaną... cukinią:). Podduszona, z dodatkiem cebulki, jajka i bułki tartej faktycznie ma taki prawie mięsny smak. Czasem robimy w ten sposób też kotleciki. Przepyszne.

    OdpowiedzUsuń
  3. Kocham cukinie w każdej postaci :)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za opinie i komentarze!

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...