piątek, 21 listopada 2014

Fakty i mity o alkoholu w diecie.

Alkohol w diecie – fakty i mity.

1. Alkohol niszczy mięśnie.

Każdy napój alkoholowy zawiera etanol. To on odpowiedzialny jest za spustoszenie w naszej diecie i mięśniach. Dla przykładu kieliszek wódki (40ml) to 16g czystego etanolu, lampka wina zawiera go tyle samo, a duże piwo to już przyswojenie około 23g tej substancji. 
Etanol spożywany w niewielkiej ilości nie jest w stanie doszczętnie niszczyć tkanki mięśniowej, czytałam nawet pewne statystyki i ośmielę się napisać, że „normalne” spożywanie alkoholu nie wpływa na spadek przyrostu naszych mięśni. Wpływa jednak na mózg i na ich regenerację po treningu. Można więc punkt uznać za fałsz, jednak odpowiedzmy sobie na pytanie, czy alkohol pomaga nam w diecie, czy przeszkadza? Jak czujemy się po alkoholu, na drugi dzień? Dla mnie alkohol nie jest częstym partnerem w życiu. Wolę pić zdrowo:)


2. Po alkoholu tyjemy.

No prawda. Z różnych powodów. Pierwszym z nich jest cukier zawarty w alkoholu. 
Wypijając 2 piwa dostarczamy sobie odpowiednio:

                                                                                    butelka piwa ciemnego pełnego 0,33 l - 250 kcal
butelka piwa jasnego pełnego 0,33 l - 230 kcal
kieliszek koniaku 50 ml - 160 kcal
kieliszek rumu 30 ml - 120 kcal
kieliszek wina czerwonego słodkiego 120 ml - 115 kcal
kieliszek wermutu wytrawnego 120 ml - 114 kcal
kieliszek wina białego słodkiego 120 ml - 110 kcal
kieliszek wódki czystej 50 ml - 110 kcal
kieliszek wina czerwonego półsłodkiego 120 ml - 92 kcal
kieliszek wina białego półwytrawnego 120 ml - 90 kcal
kieliszek wina czerwonego wytrawnego 120 ml - 80 kcal
źródło:
http://www.poradnikzdrowie.pl/diety/odchudzajace/ile-kalorii-ma-alkohol-sprawdz-ile-kalorii-ma-piwo-kieliszek-wina-lub-wodki_40911.html

Tak więc wypijając duże piwo dostarczamy sobie około 380 kalorii, piwo zazwyczaj zagryzamy przekąskami, które wnoszą kolejne puste kalorie, a kiedy to robimy? Z reguły wieczorem (z czym później kładziemy się spać). Niewątpliwie alkohol nie towarzyszy odchudzaniu i dobrej formie.

3. Piwo dobre na nerki.Dobre, w niewielkich ilościach i nie codziennie. Nie znam osobiście żadnej osoby, która otrzymała takie zlecenie od lekarza. Jeśli chcemy się napić to każda podpora będzie idealna, na nerki dobra jest także woda i zielona pietruszka !!
Podsumowując. Alkohol w diecie „fit” nie jest wskazany. Przyjmijmy jednak, że wszystko jest dla ludzi, więc tylko od nas samych zależeć będzie w jaki sposób będziemy bawić się i spędzać „luźny” czas. Ja osobiście bardzo rzadko piję alkohol w jakiejkolwiek postaci. Musi naprawdę zaistnieć okazja. Po czym zwykle źle się czuję na drugi dzień i „czuję” spadem mojej formy fizycznej, obniżenie chęci do ćwiczeń i ogólny „odjutronizm” mi się włącza. 

Fitmaminka nie poleca!


PODPIS

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Dziękuję za opinie i komentarze!

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...