sobota, 8 czerwca 2013

Czym tak naprawdę jest oliwa z oliwek?

Czym tak naprawdę jest oliwa z oliwek?
Czego powinniśmy używać zamiast oleju słonecznikowego? Oczywiście, że oliwy z oliwek! Odpowie każdy, kto choć trochę interesuje się tym co je. Stwierdzenie te potwierdzą także specjaliści w dziedzinie żywienia. Jednak czy oliwa naprawdę jest taka zdrowa, czy może to tylko kolejna moda? Czy aby na pewno nie zapatrzyliśmy się zbyt bardzo na naszych kolegów Włochów czy Greków, u których oliwa jest podstawą każdego dania? W artykule tym, przedstawimy co należy wiedzieć o oliwie z oliwek, a które informacje puścić mimo uszu.

Najzdrowsze źródło tłuszczu – oliwa z oliwek.
Ten mit obalamy stanowczo. W prawdzie oliwa z oliwek składa się z licznych związków antyoksydacyjnych czy przeciwzapalnych, ale nazywanie jej najzdrowszym źródłem tłuszczu to przesada. Należy zacząć od tego, że oliwa sprzedawana w polskich sklepach rzadko kiedy jest prawdziwą oliwą – no chyba, że kupimy ją w sklepie ze zdrową żywnością – za co też zdrowo zapłacimy. Podstawą zdrowej i zbilansowanej diety jest różnicowanie produktów, które dostarczają nam różne mikroelementy do organizmu, dlatego też nie możemy zapomnieć także o orzechach, rybach morskich, czy nabiale tj. jajkach, mleku, ponieważ one także są źródłem niezbędnych tłuszczy.

Którą oliwę wybrać? Czy wszystkie są takie same?
Otóż nie, na rynku wyróżnić możemy kilka rodzajów. Najwyższa jakość to oliwa extra virgin, najtańszą oliwą zaś będzie sansy. Jednak wybierając oliwę w sklepie nie możemy zapomnieć, że najtańsza z dostępnych oliwa extra virgin również będzie znacznie odbiegała od oryginału. Bardzo dobra oliwa to koszt, ok. 30 – 40 złotych za litr. Dlatego też, jeżeli nie możemy sobie pozwolić na taki wydatek, należy się zastanowić, czy warto jest kupować tanie substytuty i podróbki oliwy, czy może zastanowić się nad wyborem innego źródła tłuszczu.

Oliwa jako źródło witamin i minerałów?
Nie do końca. W prawdzie oliwa zawiera w sobie witaminy K i E, lecz jest to wszystko co możemy w niej znaleźć. Dlatego też nie powinniśmy rezygnować innych źródeł tłuszczów, takich jak np. ryby które zawierają kwasy omega 3 w znacznie większej ilości suplementują nasz organizm niż oliwa z oliwek

Czy na oliwie można smażyć?
Oczywiście, że tak.  Oliwa wykazuje silne właściwości antyoksydacyjne, które podczas smażenia zapobiegają powstawianiu związków, powstałych w wyniku przemian termo-oksydatywnych. Jednak należy poznać fakt, że nie nadaje się ona do długotrwałego smażenia. Wtedy najlepiej jest przeprosić oliwę i zamiast jej użyć smalcu, czy klarowanego masła.
Oliwa jest jednym z pożądanych produktów w naszej diecie. Stosowana jako subtelny dodatek zarówno na zimno jak i poddawana obróbce termicznej. Należy pamiętać, że tylko i wyłącznie oliwa dobrego gatunku spełnia swoje funkcje i dostarcza nam jednonienasycone kwasy tłuszczowe i nie tylko.


PODPIS

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Dziękuję za opinie i komentarze!

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...