czwartek, 20 czerwca 2013

Wątpliwości wokół mleka pasteryzowanego

Wątpliwości wokół mleka pasteryzowanego 

Wraz z rosnącą wiedzą konsumentów dochodzimy do sytuacji, gdzie chcemy mieć pełną świadomość tego, co jemy, czy pijemy. Potrafimy odczytać znaczenie etykiet, poszukujemy odpowiedzi, czym jest dany składnik obecny w produkcie spożywczym, czy nam szkodzi, czy posiada wartości odżywcze. 
Staramy się jeść zdrowo, unikać produktów, które mogą nam szkodzić, eliminować takie, których działanie jest niepewne. Jeśli dany składnik jest dla nas tajemnicą, próbujemy jak najwięcej się o nim dowiedzieć, zwłaszcza jeśli zewsząd docierają do nas niepokojące informacje. 
Podobnej analizie poddane zostało mleko, którego skład oraz wartości odżywcze zaczynają budzić skrajne emocje. Problemem jest proces pasteryzacji, któremu mleko zostaje poddane, zanim trafi na sklepowe półki, a następnie do naszych domów. Budzi on niezliczone kontrowersje i dzieli na zwolenników oraz przeciwników mleka pasteryzowanego.
Sam proces pasteryzacji polega na niszczeniu bakterii, które mogą być chorobotwórcze. Przeciwników niepokoi fakt, że pasteryzacja odbywa się w wysokiej temperaturze i niszczy nie tylko zarazki, ale również tzw. dobre bakterie oraz część składników odżywczych. 
Zniszczeniu ulegają ważne dla zdrowia enzymy, jak również stanowczo ograniczona zostaje ilość witaminy A, C, B6, B12. 
Z drugiej jednak strony musimy pamiętać, że mleko, które nie zostanie poddane obróbce będzie jeszcze bardziej zanieczyszczone i tym samym będziemy narażeni na częste zatrucia pokarmowe. Zwłaszcza, że mleko piją nie tylko dorośli, ale i dzieci, których układ trawienny i odpornościowy jest o wiele słabszy. 
Idąc tym tokiem myślenia przestalibyśmy sięgać po owoce, czy warzywa, które również poddawane są pasteryzacji. Podobnie gotowanie, smażenie, można sprowadzić do domowej produkcji bakterii, powstawania toksycznych substancji. Nie wspominając o sokach, które w znacznej mierze poddawane są pasteryzacji. 
W natłoku informacji pojawia się teza, że zjadamy, wypijamy produkty, które są szkodliwe, pozbawione jakichkolwiek substancji przydatnych dla organizmu. Powstaje pytanie, co jeść, pić, aby cieszyć się zdrowiem i nie zatruwać organizmu? Odpowiedź jest prosta. Powinniśmy jeść wszystko, ale zachować zdrowy rozsądek, być świadomym konsumentem. 
Jedynie negatywne postrzeganie produktów spożywczych prowadzi  donikąd  Co prawda picie mleka pasteryzowanego nie jest zalecane przez dietetyków, ale wypijane w umiarze, nie zaszkodzi. Szklanka mleka nie doprowadzi do spustoszenia organizmu, zwłaszcza że przywykliśmy do spożywania produktów pasteryzowanych. 
Warto też pamiętać, że mleko nie jest obowiązkowym składnikiem naszego menu. Możemy je z powodzeniem zastąpić bogatszymi w białko jogurtami, kefirem, czy też serem żółtym i białym. Zwłaszcza, że są lepiej przyswajalne, niż mleko. 

Jakie wybieracie mleko?

PODPIS

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Dziękuję za opinie i komentarze!

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...