niedziela, 30 czerwca 2013

Przemiana materii a metabolizm


Nie tylko zbędne kilogramy powodują, że nasza figura może być daleka od ideału. Podobnie przemiana materii ma znaczny wpływ na wygląd sylwetki. Jeżeli jest zbyt powolna, możemy mieć problemy z pozbyciem się zbędnych kilogramów. Jeśli natomiast przebiega za szybko, tworzy się za duża masa mięśniowa, o którą akurat nie zabiegamy. 
Teoretycznie, w powyższych rozważaniach jest wiele prawdy, ale najbardziej istotne jest prawidłowe pojmowanie stwierdzenia przemiana materii, które często jest źle rozumiane i przypisywane zupełnie innym procesom przebiegającym w organizmie.
Większość osób kojarzy przemianę materii z czasem pomiędzy zjedzeniem posiłku, a pozbyciem się jego z organizmu. Jest to bardzo powszechne rozumowanie, ale niestety dalekie od prawdy. 
Określenie przemiana materii nie powinno być łączone z czasem oraz trawieniem pokarmów. Prawidłowe odczytanie terminu możemy wiązać tylko i wyłącznie z szybkością przemian metabolicznych. 
Niestety błędne pojmowanie tematu powoduje, że chcemy sobie pomóc i sięgamy po herbatki oraz inne środki na przeczyszczenie, mniemając, że czym szybciej złogi pokarmu opuszczą nasz organizm, tym szybsza nastąpi przemiana materii. Konsekwencją takiego toku myślenia jest pospieszne i niedokładne trawienie potraw, które nie mają szansy w pełni się wchłonąć i w konsekwencji zaabsorbować. 
Paradoksalnie sprawiamy, że nasz metabolizm znacznie spowalnia. Następstwo to jest wynikiem braku konkretnej fachowej wiedzy na temat przemiany materii, która mylona z przemianą metabolizmu prowadzi do szkody wyrządzanej własnemu organizmowi. 
Nie dostarczamy mu bowiem optymalnej dawki składników mineralnych oraz innych substancji ważnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. 


Jeśli myślimy o przemianie materii w odniesieniu do dbałości o utrzymanie prawidłowej masy ciała to mamy na myśli proces zużywania energii. Nie można go jednak łączyć z pozbywaniem się z organizmu pozostałości jedzenia, ponieważ jedno z drugim nie ma najzupełniej nic wspólnego. 
Mylne postrzeganie obu pojęć wynika po prostu z niewiedzy, a sama teoria nie jest skomplikowana. Przemiana materii odbywa się bowiem na poziomie komórkowym i obejmuje cały szereg procesów, które związane są z rozkładem oraz budową. Każdy z tych procesów następuje w określonym czasie i na danym poziomie, a pod kontrolą enzymów. Wszelkie działania odbywające się na tym poziomie mają różną szybkość, gdyż wiele zależy od pracy hormonów oraz ich wpływu na poszczególne tkanki. Tak jak różni są ludzie, tak i różnimy się od siebie również na poziomie pracy organizmu. 

Osobiście znam kilka osób z błyskawiczną przemianą materii. Mogą jeść WSZYSTKO a linia pozostaje niezmieniona. Ja niestety nie należę do tych szczęśliwców....

PODPIS

5 komentarzy :

 1. Mój tata od swojej 18 wagi nie zmienił 57kg. Jeśli mam być szczera, to jest na prawdę chuuuudy! A jeśli chodzi o cały artykuł to jak zwykle ciekawy :)

  OdpowiedzUsuń
 2. U mnie nie jest żle, w miarę trzymam się wagi

  OdpowiedzUsuń
 3. super :) jak ja bym tak chciała ... jeść wszystko i nie martwić się o wagę :)

  OdpowiedzUsuń
 4. no właśnie, super mają te osoby, które mają szybką przemianę materii :)

  OdpowiedzUsuń
 5. No u mnie jest podobnie..cala rodzina (Serio) ma totalnie szybko metabolizm, moga zrec ile chca i ni tyje.. :/ Ale niestety ja akurat tak nie mam.. ://

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za opinie i komentarze!

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...