poniedziałek, 24 czerwca 2013

Suplementy uzupełnieniem zbilansowanej diety

Suplementy uzupełnieniem zbilansowanej diety 
Suplementy odniosły na polskim rynku niebywały sukces. Wspierając się suplementami możemy zadbać o figurę, spadek masy ciała, ale zawsze należy pamiętać, ze są to tylko odżywki. Ich rolą jest wspieranie, uzupełnianie diety właściwej, tak abyśmy szybciej i sprawniej osiągnęli założone wcześniej efekty.
Niestety szeroko zakrojony marketing obliczony na duży zarobek, powoduje, że spora grupa osób sięgających po suplementy, widzi w nich podstawowy składnik diety, a nie jej uzupełnienie. 
Suplementy wzbogacone są w witaminy, węglowodany, jak również składniki mineralne, ale nigdy nie mogą być mylone z podstawowym źródłem powyższych mikroelementów. Żaden suplement nie zastąpi zbilansowanej diety złożonej z warzyw, owoców, chudego mięsa, jak również produktów bogatych w białko, węglowodany, czy tłuszcze. 
Suplement to produkt, który powstał aby wspomóc organizm, który obciążony jest dodatkowym wysiłkiem, ćwiczeniami. Poprawia on ogólną formę osoby czynnie uprawiającej sport. Niestety sprytne zabiegi producentów odżywek prowadzą często do przekonania, że suplement może być nadrzędnym źródłem składników, których potrzebuje osoba aktywna fizycznie. 
Argumentem, który przemawia za wzbogacaniem, a nie ograniczaniem diety jest fakt, że suplementy i owszem bogate są w poszczególne składniki, ale nigdy wszystkie razem.
Sytuację tę można przyrównać do ingerencji człowieka w przetwarzanie produktów. Przykładowo mąka w obecnych czasach poddawana jest na tyle dokładnej obróbce, że uzyskujemy produkt bogaty w jeden podstawowy składnik, ale pozbawiony innych, podobnie ważnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. 
W taki sposób otrzymujemy pieczywo wyjątkowo bogate w węglowodany, ale na próżno poszukiwać w nim witamin, mikroelementów, czy też błonnika. 
W ten sposób właśnie tworzone są suplementy, które bogate są np. w węglowodany, ale praktycznie pozbawione witamin i innych istotnych składników. Węglowodany są bardzo ważne w diecie osoby czynnie uprawiającej sport, ale nie mogą stanowić podstawowego źródła codziennego jadłospisu. 
Zagorzali zwolennicy suplementów bronią się propozycją zakupu odżywek z różnych grup wspierających pracę organizmu, czyli bogatych w węglowodany, witaminy, czy białko. Jednakże czy zakup kilku opakowań suplementów i przyjmowanie ich w zastępstwie witamin to dobre rozwiązanie?
Z całą pewnością nie jest to dobra droga do utrzymania organizmu w pełni zdrowia. Musimy bowiem pamiętać, że witaminy, minerały, które dostarczamy w sposób naturalny, które pochodzą od roślin, zwierząt, występują w otoczeniu innych ważnych składników, takich jak rutyna, luteina itp. W przypadku suplementów powiązania takie nie istnieją. 
Wniosek jest prosty, odżywki, jak nazwa wskazuje, tylko uzupełniają dietę, ale nie stanowią jej podstawy. 


PODPIS

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Dziękuję za opinie i komentarze!

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...