wtorek, 21 maja 2013

Faza plateau – czy dopadła i Ciebie?Krótko mówiąc faza plateau jest określeniem, stanu który przeżył chyba każdy kto przez dłuższy czas był na diecie. Polega on na zatrzymaniu się utraty masy ciała, pomimo wszelkich starań i dotrzymywania wyrzeczeń. Nie należy się jednak załamywać, to stan przejściowy, który w końcu można przełamać.
Pierwsze dni naszej diety to ogromna zmiana dla organizmu przez co traci on duże ilości wody i glikogenu, dlatego też nasza waga dosyć raptownie się zmniejsza. Jest to bardzo motywujące, szczególnie dla osób, które są pierwszy raz na diecie. Nasz organizm dostosowuje się do tego, że dostarcza się mu coraz mniej elementów odżywczych i wobec tego zmniejsza wydatki energetyczne, co niesie za sobą spowolnienie metabolizmu.

Z biegiem czasu, organizm przyzwyczajając się do przyjmowania znacznie mniejszych racji niż kiedyś będzie bronił się co raz mocniej i będzie bardziej oszczędny w wydatkowaniu energii. W tym momencie zaobserwować można właśnie tytułowy efekt plateu.

Jak mu zaradzić?

Najprostszą radą jest małe „oszustwo” organizmu – czyli odpoczynek od diety. Nie mam tutaj na myśli tygodniowego obżarstwa lecz o zadbanie o to, by zminimalizować deficyt energetyczny w organizmie, nie przestając zwracać uwagi na jakość tego co spożywamy. Zauważalne zmiany da się już zauważyć zazwyczaj po 3 dobach. Wtedy też poczujemy, że mamy więcej siły do życia oraz do wykonywanych ćwiczeń i  możemy wrócić do stałej diety. Takie przerwy najlepiej jest wprowadzać co jakiś czas, według swojego uznania, jednak nie częściej niż co 6 tygodni.

Jak wynika z powyższego artykułu efekt plateau jest powszechnym i niegroźnym zjawiskiem. W każdej materii następuje kiedyś zmęczenie materiału. Należy wtedy nie poddawać się frustracji, tylko odpocząć od diety lub pozwolić sobie na małe odstępstwo od niej.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Dziękuję za opinie i komentarze!

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...