środa, 22 maja 2013

Nieustanna walka z efektem jo-jo - możesz ją wygrać!


UDAŁO SIĘ SCHUDNĄĆ I CO DALEJ?

Tak zwany efekt jo-jo jest zmorą wszystkich, którzy się odchudzają. Co zrobić, by stracone kilogramy więcej już nie wracały? Wracają one dlatego, że sam organizm, mocą wbudowanych weń mechanizmów zachowania dąży do odzyskania poprzedniej, większej wagi. Jest to więc walka z naturą, walka trudna, którą musimy prowadzić w sposób przemyślany. A oto kilka pomocnych w tym dziele rad.Uczcij zwycięstwo racjonalnie

Gratulacje! - myślisz sobie. Udało Ci się zmieścić w sukienkę mniejszą o kilka rozmiarów. Sukces z natury rzeczy domaga się świętowania. A więc pub, cukiernia, lodziarnia... Stop! Jeżeli jakiś deser, to z umiarem, bo inaczej nie za długo będziesz cieszyć się ze zgrabnej sylwetki. Wiem, że organizm całym swym jestestwem pragnie rzucić się na jedzenie, ale stop! Nowa sukienka, torebka albo książka to także sposób na świętowanie zwycięstwa – a o ileż bardziej racjonalny.

Poszukaj wsparcia

Problem efektu jo-jo znacznie rzadziej dotyka osób, które mają zapewnione psychologiczne i merytoryczne wsparcie. I nic dziwnego – wszak każdy ciężar dzielony z innymi jest łatwiejszy w dźwiganiu. Zastanów się, komu ze swego najbliższego otoczenia ufasz, kto darzy Cię życzliwością i zechce pomóc w Twoich zmaganiach z nadwagą. Możesz zwrócić się też do profesjonalistów – dietetyków, żywieniowców – to trochę kosztuje, ale daje fachowe wsparcie. Możesz również szukać pomocy w internecie, na przykład na forach dyskusyjnych – ale pamiętaj, że nic tu nie zastąpi żywego kontaktu z drugą osobą. Tak jesteśmy już skonstruowani.Odżywiaj się prawidłowo

To może wydać się dziwne na pierwszy rzut oka, lecz bardzo często przyczyną otyłości jest... niedożywienie. Brak mikroelementów, witamin czy innych składników pokarmowych bywa przyczyną patologicznego uczucia głodu, które zaspokajane wysokoenergetycznymi przekąskami łatwo prowadzi do nadwagi. Unikaj żywności przemysłowo przetworzonej, gdyż jest ona uboga w potrzebne Ci składniki odżywcze. Pokarm mniej kaloryczny, lecz bogaty w witaminy i minerały będzie Twoim sprzymierzeńcem w utrzymaniu idealnej wagi.

Nie rezygnuj z aktywności fizycznej

Jeżeli odchudzając się wspomagałaś dietę gimnastyką lub bieganiem, może pojawić się pokusa, by zrezygnować z nich po osiągnięciu założonego celu. Nic bardziej błędnego. Twój metabolizm dostosował się już do zużywania większej ilości energii. Jeśli nagle zaprzestaniesz ćwiczeń, będzie się ona odkładać w postaci tłuszczu. Jeśli chcesz ograniczyć wysiłek, to jedynie częściowo, by zyskać czas na inne ważne dla Ciebie sprawy. Utrzymanie aktywności fizycznej sprzyja bowiem Twojej sylwetce, a także zdrowiu i dobremu samopoczuciu. Które także są bardzo ważne.

1 komentarz :

Dziękuję za opinie i komentarze!

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...