piątek, 31 maja 2013

Samoakceptacja – sztuka, której można się nauczyć


Nie od dziś wiadomo, że samoakceptacja to klucz do sukcesu, psychologowie ciągle przekonują nas, że jeśli sami nie będziemy siebie lubić i szanować, to i inni będą mieli na nasz temat kiepskie zdanie. Znaleźć możemy oferty różnorakich kursów mających za zadanie nauczyć nas samoakceptacji i spojrzenia na siebie w bardziej pozytywnym świetle, ale tylko mały ułamek całej społeczności decyduje się na takie rozwiązanie. Na szczęście, jak udowadniają hiszpańscy badacze, samoakceptacji z powodzeniem można nauczyć się samodzielnie, trzeba tylko poznać kilka niezbędnych prawd.

Jak to zrobić?

Najważniejsze według badaczy jest, by nie skupiać się jedynie na swoich wadach i nie uznawać, że jeśli mamy w sobie coś, co chcielibyśmy zmienić, to już cali jesteśmy do niczego. Podkreślają, że ważne jest, aby przy jednoczesnym wytykaniu sobie wad (jeśli ktoś już musi to robić) znaleźć dla nich przeciwwagę, czyli coś, co mamy ładnego albo robimy dobrze. W ten sposób sami siebie chwalimy i mamy poczucie, że nie jest z nami tak źle, jak nam się wydawało. Ważne także jest to, by uświadomić sobie, że nasze kompleksy są przeważnie mocno przerysowane i prawdziwym problemem jest nie to, jak wyglądamy, ale jak siebie postrzegamy - to, że uważamy siebie za nieatrakcyjnych czy nieudolnych, nie oznacza, że właśnie tacy jesteśmy w rzeczywistości. Oczywiście uświadomienie sobie tego wszystkiego i przyjęcie takiego sposobu myślenia za taki, jaki odtąd będzie naszym właściwym, nie jest łatwe, zwłaszcza jeśli ktoś ma głęboko zakorzenione w sobie problemy, ale może się to udać, wystarczy włożyć w to trochę wysiłku.


Korzyści wynikające z samoakceptacji

To nie tylko lepsze samopoczucie i wyższa samoocena, znacząco ułatwiająca życie w sferze zawodowej czy też kontakty z płcią przeciwną. Samoakceptacja pozwala także na dokonanie obiektywnej oceny swoich słabych i mocnych stron, wobec czego wiemy, co możemy i powinniśmy w sobie zmienić, co musimy zaakceptować, bo pozbyć się tych wad się nie da, oraz, jakie nasze zalety i przewagi względem innych powinniśmy eksponować. Zaczynając od niewielkich kroczków, można diametralnie zmienić swoje życie i raz na zawsze pozbyć się dręczących kompleksów, które do tej pory tak bardzo hamowały nas w różnych aspektach życia.PODPIS

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Dziękuję za opinie i komentarze!

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...