wtorek, 28 maja 2013

Słodziki – alternatywa dla cukru


W dobie chorób cywilizacyjnych mało kto nie zmaga się z problemem jeśli nie cukrzycy, to otyłości, a już próchnica jest prawdziwą plagą w naszym kraju. By zapobiegać tym schorzeniom, należy zmniejszyć ilość spożywanego cukru. Niestety, substancja ta znajduje się niemal wszędzie, nawet tam, gdzie kompletnie się jej nie spodziewamy i nie mamy na to wielkiego wpływu, a ograniczenie słodyczy to tylko jeden z elementów kuracji. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest odstawienie cukru w jego najprostszej formie i zamiast słodzenia nim napojów czy potraw, stosowanie słodzików. Preparaty te nadają pożądany słodki smak, ale nie powodują wspomnianych wyżej problemów. Jednakże wybór odpowiedniego dla siebie słodzika nie jest prostym zadaniem, zwłaszcza, że na ryku jest ich bardzo wiele rodzajów, wśród których zwykły konsument zwyczajnie się gubi.

Czy są bezpieczne?

Choć na ogół uważa się, że słodziki są bezpieczne i ogólnie lepsze od cukru, to nie za każdym razem można powiedzieć, że stosowanie ich nie pociąga za sobą żadnego ryzyka. Tak jest na przykład w przypadku sacharyny E954, której badania wykazały, że ma rakotwórczy wpływ na zwierzęta. Na szczęście u ludzi nie zaobserwowano takich skutków stosowania tej substancji, ale jednak zaleca się ostrożność przy jej spożywaniu. Powinny jej unikać zwłaszcza kobiety ciężarne, gdyż może ona dostać się do płodu. Nie do końca bezpieczne są także cyklaminiany E952, ponieważ również wykryto u nich działanie rakotwórcze i może to zagrażać ludziom, tym bardziej, że substancje te nie zostały jeszcze gruntownie przebadane jeśli chodzi o ich wpływ na organizm ludzki. Sukraloza E954 może natomiast powodować reakcje uczuleniowe, co jest tym bardziej niebezpieczne, że nie są one jeszcze dokładnie poznane. Może nie bardzo szkodliwe, ale uciążliwe działanie mogą mieć mannitol E421 i sorbitol E420, gdyż stosowane w nadmiernych ilościach, wywołują biegunkę.
Większość jednak stosowanych powszechnie substancji słodzących posiada poparte badaniami zaufanie specjalistów i można je stosować bez obaw, choć – jak we wszystkim – warto zachować zdrowy umiar.


Osobiście nie namawiam do stosowania słodzików. Jestem zdecydowanie przeciwna chemii. Jeśli mamy ochotę na słodką herbatę, kawę - wypijmy ją z łyżeczką cukru tuż po posiłku. Na pewno nam nie zaszkodzi. Im późniejsza pora dnia tym starajmy się mniej spożywać cukrów. Nie oszukujmy się słodzikiem, szkoda naszego zdrowia :)


PODPIS

1 komentarz :

  1. Ja za słodzikami nie przepadam, słodzę ksylitolem. A dzieci dodatkowo smarują nim zęby przed snem. Polecam

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za opinie i komentarze!

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...