wtorek, 21 maja 2013

Fitspiracje, motywacja, zdrowie...


SEKRETY SILNEJ MOTYWACJI

Nasz organizm zawsze woli przytyć niż schudnąć. By konsekwentnie skłonić go do tego ostatniego (co, niestety, jest niezgodne z jego naturą), potrzebna jest nam motywacja. Ale czyż nie jest nią dbałość o własne zdrowie? Jak wynika z częstości spotykania na ulicy otyłych ludzi, niestety nie. Wbrew temu, co częstokroć deklarujemy, nasze zdrowie wcale nie jest dla nas najważniejsze.
Istnieje jednak coś, co kochamy ponad siebie samych i swoje zdrowie. Pieniądze! Aby zdobyć grant naukowy (bo naukowcy nie są inni i też kochają pieniądze), przeprowadzono pewien eksperyment. Zaczęto płacić ludziom z nadwagą za utracone kilogramy. Jak łatwo się domyślić, badani rzadziej rezygnowali z udziału w eksperymencie i osiągali w chudnięciu lepsze wyniki niż osoby z grupy kontrolnej (które pieniężnych nagród nie otrzymywały).
Problem w tym, że w życiu realnym byłoby nam raczej trudno znaleźć kogoś, kto zechciałby nam płacić za schudnięcie. Musimy zatem poszukać innych sposobów. W zyskaniu odpowiedniej motywacji może nam na przykład pomóc oglądanie własnego zdjęcia z czasów, gdy nasza sylwetka była bardziej zbliżona do ideału. Na przykład zdjęcia z młodości. Można powiesić sobie takie zdjęcie w widocznym miejscu albo – jeszcze lepiej – w miejscu „strategicznym”, czyli na drzwiach lodówki.

Warto też zadbać o to, by zdrowy styl życia sprawiał nam przyjemność. Bo jeżeli dbanie o siebie jest mordęgą, długo motywacji nie utrzymamy. Przeciwnie – do przyjemności bez wysiłku będziemy dążyć. Może nie lubisz gotować, ale zdrowe gotowanie wspólnie z małżonkiem albo przyjaciółmi szybko przerodzi się w pasję? Albo trudno Ci zmusić się do chodzenia czy biegania? Spróbuj imprez na orientację, gdzie pochłonięta mapą wysiłku nawet nie zauważysz. Lub też daj sobie na razie spokój z bieganiem i zapisz się na tenis albo pływalnię. Możliwości jest tyle, że każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.
A jeżeli już coś takiego znajdziesz, warto regularnie obserwować efekty. Ważyć się, mierzyć obwód pasa czy bioder, ale nie tylko. Porównanie swoich zdjęć z kolejnych etapów odchudzania czy też coraz dłuższych przepłyniętych dystansów (bo w miarę poprawiania sylwetki także Twoja kondycja wzrasta), może pobudzić mentalnie do dalszego poprawiania wyników. A przecież odpowiednie nastawienie umysłu to już połowa sukcesu.
Innym sposobem jest „konstruktywna zazdrość”, jeżeli mamy znajomego, który właśnie efektywnie chudnie. Zamiast tylko zżymać się z tego powodu (co jest jałowe), lub życzyć mu niepowodzenia (co jest w dodatku nieszlachetne), zapragnijmy mu w tym dorównać. Może wyniknie z tego zdrowa rywalizacja, która wyjdzie na zdrowie jemu i nam?


To tylko kilka drobnych sugestii odnośnie budowania motywacji. Każdy człowiek jest inny i każdy musi znaleźć coś sobie sam. Jeśli mówimy, że „gdzie dwóch Polaków, tam trzy zdania”, to także trzy sposoby skutecznego motywowania się do walki o szczupłą sylwetkę. Najważniejsze, żeby działały.

1 komentarz :

  1. Witam, interesujacewpisy mam nadzieje ze ponownie tu wroce ;)

    Also visit my site ... psychodietetyka

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za opinie i komentarze!

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...